Науковці Інституту взяли активну участь в роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Теорія і практика розбудови екосистеми соціальної сфери в умовах повоєнного відродження України»
17-18 квітня 2024 року в м. Київ відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Теорія і практика розбудови екосистеми соціальної сфери в умовах повоєнного відродження України», в роботі якої взяли участь співробітники Інституту. Основним організатором конференції виступив Київський економічний університет ім. В. Гетьмана.
Доповідачами на пленарному засіданні виступили провідні фахівці з питань соціально-трудової сфери, зокрема – акад. НАН України Е.М. Лібанова із доповіддю ««Воєнна міграція з України: проблеми та перспективи розвитку», в якій було розглянуто загрози, пов’язані із масовим виїздом з України працездатного населення та перспективи його повернення, проректор, д.е.н., проф. А.М. Колот із доповіддю «Екосистемний підхід до розв’язання новітніх завдань стійкого людиновимірного розвитку», де на концептуальному рівні було розглянуто фундаментальні виклики та тренди в соціально-трудовій сфері, в контексті екосистемного та людиноцентричного розвитку економіки та суспільства.
Від ІЕП НАН України на пленарному засіданні конференції виступила заступник директора з наукової роботи ІЕП НАН України, д.е.н., проф. О.Ф. Новікова з доповіддю на тему: «Подолання загроз національній безпеці у соціально-трудовій сфері на засадах стійкості», де було оцінено інституційний та нормативно-правовий аспекти забезпечення стійкості соціально-трудової сфери України в широкому контексті національної безпеки, визначено відповідні виклики, загрози та обгрунтовано основні напрями їх подолання. Зміст доповіді О.Ф. Новікової органічно співвідносився за змістом з доповідями Е.М. Лібанової (соціально-демографічний аспект) та А.М. Колота (соціально-філософський та концептуальний аспекти). У своєму поєднанні ці доповіді створили об’ємну комплексну картину соціально-трудового розвитку в умовах війни та перспективи повоєнного відродження України.
Серед основних питань, що було розкрито у доповіді О.Ф. Новікової, найважливішими були такі: – загрози національній безпеці у соціально-трудовій сфері, які були до війни і посилились в умовах воєнного стану; – нові загрози національній безпеці у сфері праці, які виникли під час війни; – причини неспроможності державного управління долати загрози національній безпеці у соціально-трудовій сфері; – стратегічні напрями подолання загроз у трудовій сфері на засадах стійкості (резильєнтності).
Окрему увагу було приділено аналізу сутності понять з резильєнтності (стійкості) людини праці та соціально-трудової сфери, в контексті тих викликів, які постали перед Україною. Доповідь була сприйнята з великим інтересом. У роботі конференції також взяли участь інші співробітники Інституту акад. НАН України О.І.Амоша, д.е.н., проф. І.П.Булєєв, д.е.н., проф. Брюховецька, к.с.н., доц. О. Панькова, к.е.н., с.н.с. О.М.Новак, к.е.н., с.н.с. А.І.Землянкін, м.н.с. О. Касперович, пров. інж. Яніна Красуліна.