20 липня 2023 р. відбувся економтеоретичний кіноклуб

20 липня 2023 р. відбувся економтеоретичний кіноклуб

20 липня 2023 р. в Інституті економіки промисловості НАН України за ініціативи Ради молодих вчених спільно з Академією економічних наук України відбувся черговий щотижневий ЕКОНОМТЕОРЕТИЧНИЙ КІНОКЛУБ. Фасилітаторами засідання виступали засновник кіноклубу д.е.н. Олександр Вишневський та керівник кіноклубу к.е.н. Ірина Петрова.

Доповідач к.е.н. Олександр Лях представив на розгляд учасників кіноклубу кінокартину «Залізна леді» (Великобританія, Франція, 2011, реж. Філліда Лойд) – біографічний фільм про життя першої жінки прем’єр-міністра Великобританії Маргарет Тетчер. Сюжет кінотвору описує сьогодення “залізної леді” з екскурсом у її спогади про політичне і сімейне життя.

Презентація: економічна трепанація фільму “Залізна леді”

Доповідач зазначив, що в кінострічці досить поверхнево описане політичне життя головної героїні, тому для аналізу її політичної діяльності, з точки зору позицій економічних шкіл, було запропоновано розглянути 6 елементів політики Маргарет Тетчер, які були не висвітлені, або висвітлені частково у кінокартині. Короткий опис цих аспектів: лібералізація, що сприяє вільній ринковій конкуренції; дерегуляція ринку для його саморегулювання та надання більшої свободи дій підприємцям; приватизація державних підприємств, а також контрактів на публічні товари та послуги; запровадження проксі-ринкових платних послуг державного сектору; зниження податкового навантаження на підприємницькі доходи; інтернаціоналізація економіки.

Автор доповіді, розглянувши політичні заходи, які були запроваджені Залізною леді за часів її прем’єрства, проаналізував їх з позиції теорій австрійської і чиказької шкіл, інституціональної теорії, шумпетеріанства та поведінкової економіки.

Як послідовник австрійської школи пані М. Тетчер послідовна просувала ідеї економічного лібералізму. Варто звернути увагу на наявність інформації про те, що оточення Маргарет Тетчер часто бачило в її сумочці книгу Фрідріха фон Хаєка «Дорога до рабства», який є одним з провідних представників австрійської школи.

Одночасно М. Тетчер дотримувалась позиції, що державне втручання в економіку обмежується жорсткою грошовою політикою. А це притаманно монетаризму. І тому не випадково, що саме М. Фридман був консультантом уряду М. Тетчер.

Принципи поведінкової теорії прослідковувались в заявах і діях М. Тетчер, яка зауважувала, що для неї дотримання визначених моральних засад важливіше за отримання політичного результату від прийняття тих, або інших рішень.

Доповідач зазначив, що деякі дослідження описують “тетчеризм” (ідеологія, заснована М. Тетчер) як  поєднання принципів вільного ринку та сильного уряду, що по суті є англійським варіантом “нових правих”.

Після доповіді учасники провели дискусію в ході якої поділилися думками про фільм, відповідність його сюжету до справжньої політичної діяльності М. Тетчер, впливу її політики на економіку Великобританії з точки зору економічної науки.

Учасники дискусії звернули увагу, що режисер фільму намагався показати значущість «особистості в історії». Але політика М. Тетчер була багато в чому продуктом об’єктивної економічної реальності. Наприклад, д.е.н. В. Ляшенко звернув увагу, що політика М. Тетчер повністю вписується в загальну логіку «націоналізація-модернізація-приватизація», яку ми не раз спостерігали в економічній історії людства. Відповідно, М. Тетчер очолила уряд, коли етап домінування фази «націоналізація» (тобто домінування державного сектору в економіці) завершувався і її політика є цілком закономірною і виходить не стільки з її особистісних характеристик, а переважно з запиту суспільства або значної частки представників капіталу.

Змішаний формат організації роботи кіноклубу забезпечив участь понад 15 науковців, які взяли участь у змістовній науково-популярній дискусії. В роботі кіноклубу минулого четверга взяли участь 15 науковців, серед яких член-кореспондент НАН України Ю. Залознова, доктори та кандидати наук Н. Азьмук, В. Антонюк, О. Богуцька, О. Вишневський, О. Лях, В. Ляшенко, М. Мельникова, О. Новікова, О. Панькова, І. Петрова, аспіранти Р. Абдикєєв і М. Божик, а також інші учасники кіноклубу.

З презентацією доповіді можна ознайомитись за посиланням.

Інформаційне повідомлення підготовлено аспіранткою першого року навчання Мариною Божик.