Відбувся міждисциплінарний науково-методичний семінар

Алгоритми штучного інтелекту як фактор зменшення прошарку середнього класу

Семінар аспірантів Інституту економіки промисловості НАН України

12.06.2023 р. відбувся черговий семінар аспірантів Інституту економіки промисловості НАН України під керівництвом д.е.н. Олександра Вишневського, на якому було розглянуто питання «Алгоритми штучного інтелекту як фактор зменшення прошарку середнього класу». Олександр Сергійович виступив також в ролі основного доповідача.

В доповіді було розглянуто як алгоритми штучного інтелекту (ШІ) можуть вплинути на прошарок середнього класу в залежності від їх поширення в середньо строковій перспективі.

Сучасний штучний інтелект, виконуючи роль помічника, забезпечує майже миттєвий доступ до знань, накопичених людством протягом всієї історії його існування. Тобто середньо статистичний «продукт» у вигляді картини, музичної композиції, тексту можна створити без наявності специфічних знань та без значних витрат на навчання. З урахуванням швидкості розвитку алгоритмів штучного інтелекту та поширення їх застосування вартість створення «середніх» результатів праці буде невпинно знижуватися. Тобто кількість необхідних людських ресурсів для виконання робіт навіть таких, що нещодавно вважалися творчими, буде знижуватися. Відповідно робоча сила буде переміщуватися в нові галузі, що призведе до структурних змін в економіці. В цих умовах є ризик подальшого розшарування середнього класу на тих, хто здатний створювати щось «цінніше» за середні аналоги (в тому числі з використанням ШІ), та тих хто за допомогою алгоритмів ШІ здатний робити «перезбірки», отриманих раніше людством знань.

Дискусія виявила глибоке розуміння з боку аспірантів наявних тенденцій та наявність власних поглядів з цієї проблематики. У роботі семінару та дискусії активну участь брали аспіранти (Роман Литвінський, Тетяна Микитенко, Марина Божик, Євген Луньов, Рустам Абдікєєв, Максим Утюж), а також досвідчені науковці член-кореспондент НАН України Юлія Залознова, д.е.н. Данило Череватський та ін..

 

Інформаційне повідомлення підготовлено аспірантом першого року навчання Максимом Утюж.