Інститут економіки промисловості взяв участь у засіданні Наукової платформи при Міністерстві економіки України

Четверте засідання Наукової платформи при Мінекономіки: обговорення пріоритетних інвестиційних проєктів

29 липня 2024 року відбулося четверте засідання Наукової платформи при Мінекономіки за участю науковців з Інституту економіки промисловості НАН України та ще понад 60 учасників − вчених з різних установ, урядовців, фахівців органів виконавчої влади.

Від Інституту було представлено проєкт «Розвиток водневої енергетики в Україні» (доповідач к.е.н. Ярослав Криль).

За розрахунками, для досягнення цілей проєкту загальний обсяг інвестицій складе 32,882 млрд євро (з 1,315 млрд євро у 2027 році до 9,207 млрд євро у 2034 році). Середньорічне значення внеску в ВВП дорівнює 5,8 млрд євро.

Також в доповіді було сформульовано такі пропозиції Міністерству економіки України щодо підтримки розвитку водневої енергетики в Україні.

На міжнародній арені

  • розширення співпраці з Німеччиною, Чехією та Словаччиною в рамках ініціативи Central European Hydrogen Corridor. Завершити підготовку угоди про співпрацю з Федеральним міністерством економіки та боротьби з кліматом Німеччини, Міністерством промисловості і торгівлі Чеської Республіки, Міністерством економіки Словацької Республіки та Міністерством енергетики України. Особлива увага має бути звернена на залучення фінансування для модернізації газотранспортної мережі в рамках механізму Connecting Europe Facility;
  • включення українських водневих проєктів у програму фінансування European Hydrogen Bank. Ініціювати співпрацю з представниками European Hydrogen Bank та створити робочу групу з представників Міністерства економіки, Міністерства енергетики та інших зацікавлених сторін для налагодження співпраці та включення України до переліку країн, що можуть брати участь в аукціонах European Hydrogen Bank.

На національному рівні

  • розширення переліку обладнання, яке звільняється від ввізного мита. Міністерству фінансів України, Міністерству інфраструктури України, Міністерству енергетики України та Міністерству економіки України підготувати пропозиції для Кабінету Міністрів України щодо розширення переліку обладнання, яке звільняється від ввізного мита: обладнання для виробництва водню, водневі турбіни, транспортні засоби з водневими паливними елементами та заправні станції (цей пункт корелюється з цілями Водневої стратегії України на період до 2050 року, проєкт якої оприлюднено Міністерством енергетики України в травні 2024 року);
  • забезпечення страхування інвестицій у створення об’єктів та інфраструктури водневої економіки від воєнних та/або політичних ризиків. Розширити групи товарів та створити можливість страхування інвестицій у виробництво відновлюваного водню, його похідних (зелений аміак, зелений метанол) та відновлюваної електроенергії, що здійснюється Експортно-кредитним агентством.

 

З додатковою інформацією за результатами заходу можна ознайомитися на сайті Міністерства економіки України.