Цифровізація в країнах ЄС та світу: висновки для підприємств України

Цифровізація в країнах ЄС та світу: висновки для підприємств України

11.08.2022 в Інституті економіки промисловості НАН України відбувся черговий науково-практичний семінар, на якому к.е.н. Чорна О.А. представила доповідь «Цифровізація в країнах ЄС та світу: висновки для підприємств України».

Це дослідження проводиться в рамках науко-дослідної роботи відділу проблем економіки підприємств Інституту «Трансформація управління промислових підприємств в умовах цифровізації економіки». Робота виконується під керівництвом д.е.н. Брюховецької Н.Ю., д.е.н. Булєєва І.П. колективом дослідників, серед яких к.е.н. Богуцька О.А., к.е.н. Бриль І.В., к.е.н. Коритько Т.Ю., к.е.н. Іваненко Л.В. та ін.

Участь в роботі семінару взяли понад 30 науковців у змішаному форматі.

Доповідь була присвячена дослідженню розвитку цифрової економіки в Європейському Союзі, світі та в Україні з метою отримання висновків щодо напрямів та перспектив цифрової трансформації підприємств в Україні. Так, в Україні реалізуються ряд проектів, які, як і в країнах ЄС, спрямовані на розвиток цифрової економіки і суспільства. Незважаючи на воєнний стан, цифрові трансформації та розвиток цифрової економіки в Україні продовжуються та актуалізуються. Ведеться робота із інституціонального забезпечення цього розвитку, що створює передумови для трансформації управління на промислових підприємствах.

Основними факторами, які впливають на трансформацію управління на підприємствах та рушійними силами цифрової економіки є цифрові дані та цифрові платформи.

Дослідження показало, що в умовах цифровізації економіки підприємства повинні будуть вкладати значні кошти у розвиток та створення цифрових платформ, участь у різних платформних екосистемах. Ключове значення для цифровізації промислових підприємств набуває якість інтернету, що вимагатиме розбудови цифрової інфраструктури. Актуальними напрямами управління на підприємстві в умовах цифрової економіки є: співробітництво та конвергенція, кібербезпека, цифрова грамотність та розвиток необхідних компетенцій в умовах цифровізації.

В процесі жвавої дискусії обговорювались ризики і загрози, що виникають при цифровізації, зокрема у регулюванні трудових відносин; пропозиції щодо оцінювання розвитку цифрової економіки; виявлення рівня розвитку цифровізації в Україні та на підприємствах у співставленні із європейським досвідом, тощо. Окреслено завдання для подальших досліджень та конкретизації наукових пошуків.

 

Нагадаємо, що кращий шлях долучитися до академічної спільноти у сфері економіки це поступити до аспірантури Інституту економіки промисловості НАН України. Набір до аспірантури триває з 1 серпня до 10 вересня. Вступні іспити проводяться з 15 вересня до 10 жовтня. З умовами вступу до аспірантури можна ознайомитися за посиланням.