Імпорт електроенергії попри цінову диспропорцію як протидія блекауту

Імпорт електроенергії попри цінову диспропорцію як протидія блекауту

3 листопада 2022 року в Інституті економіки промисловості НАН України відбувся черговий міждисциплінарний науково-методичний семінар з доповіддю головного економіста відділу проблем перспективного розвитку ПЕК Дмитра Чейляха «Імпорт електроенергії попри цінову диспропорцію як протидія блекауту» у першому пункті порядку денного.

Дмитро Чейлях виступив від групи авторів, яка об’єднала науковців з академічних установ і представника реального сектору економіки. Дослідження з протидії блекауту виконано за участю д.т.н. Ігоря Вольчина (Інститут теплоенергетичних технологій НАН України) та к.е.н. Дмитра Котляренка (Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго») у контексті науково-дослідної роботи «Забезпечення економічної стійкості функціонування енергосистем з елементами розподіленої генерації», яку під керівництвом д.е.н. Д.Ю. Череватського  за планом ІЕП НАН України розпочато у ІІІ кв. 2022 р.

В умовах притаманної вітчизняному паливно-енергетичному комплексу нестачі маневрових потужностей певним шансом зменшення ризиків ненадійної роботи енергосистеми є імпорт електрики. Але диспаритет цін на внутрішніх і зовнішніх ринках, що сприяє українським експортерам електроенергії, практично унеможливлює закордонні поставки енергоресурсів в Україну. У доповіді запропоновано механізм вирішення проблеми за алгоритмом, згідно якого кошти від аукціонів, що надають право експорту електроенергії, які збирає державна компанія «Укренерго» мають використовуватися на регулювання імпортних цін.

У роботі семінару за змішаним форматом (on- та offline) взяли участь 23 науковця. Доповідь Д. Чейляха виявилася резонансною. В ході жвавої дискусії думками поділилися академік НАН України О.І. Амоша, член-кореспондент НАН України Ю.С. Залознова, доктори економічних наук О.С. Вишневський, В.І. Ляшенко, М.В. Мельникова, О.Ф. Новікова, С.С. Турлакова, Д.Ю. Череватський, кандидати економічних наук М.О. Солдак, Л.Л. Шамільова та інші учасники семінару.

Підготовлену за матеріалами доповіді статтю прийнято редакцією видання «Дзеркало тижня».