"Індустрія 5.0: у пошуку резилієнтності" та "Промислова політика України з позицій ChatGPT"

“Індустрія 5.0: у пошуку резилієнтності” та “Промислова політика України з позицій ChatGPT”

9 лютого 2023 р. в Інституті економіки промисловості НАН України відбулося засідання міждисциплінарного науково-методичного семінару під керівництвом д.е.н. О.С. Вишневського, де було розглянуто 2 доповіді.

Перша доповідь за темою “Індустрія 5.0: у пошуку резилієнтності”  була підготовлена д.е.н. Череватським Д.Ю.

Доповідач у своєму виступі надав характеристику рівнів непередбачуваних економічних змін світу (за Джеймсом Кашіо), а саме: світ VUCA (volatility, uncertainty, complexity, and ambiguity) – мінливий, невизначений, складний, неоднозначний, та світ, який йде на його зміну – BANI (brittle, anxious, non-linear, and incomprehensibl) – крихкий, неспокійний, нелінійний, незбагненний. Було зазначено, що основним пріоритетом господарювання в світі BANI є забезпечення резилієнтності. Розглянуто поняття резилієнтності та його сутність з погляду механіки та  економіки.

Для підтвердження актуальності даного дослідження надано посилання на документи Експертної групи з економічного та соціального впливу досліджень та інновацій (ESIR) Європейської комісії та Світового банку, в яких однією з вимог є забезпечення резилієнтності в умовах Індустрії 5.0

У доповіді було представлено основні відмінності Індустрії 5.0 та  Індустрії 4.0, які для підприємств характеризуються: регенерацією відходів, щоб зменшити обсяги постачання та режимом максимальної автономії, з прагненням до самозабезпечення (автаркія – перебільшений прояв автономності).

Результати даного дослідження були опубліковані у статті видання  “Дзеркало тижня” 05.02.2022 р. під назвою “У пошуках стресостійкості. Як Індустрія 5.0 змінює погляд на економіку” Д.Ю. Череватський, І.Ю. Підоричева.

У процесі обговорення для подальших досліджень по темі резилієнтності, було запропоновано визначити і охарактеризувати  її основні показники.

Друга доповідь на тему: “Промислова політика України з позицій АI:  “7 питань до ChatGPT” була представлена д.е.н. О.С. Вишневським.

В доповіді було продемонстровано як працює нова розробка компанії OpenAI – AI ChatGPT, який є самостійним чат-ботом зі штучним інтелектом, що здатний давати прямі відповіді на запитання.

Серед питань, які «обговорювались» з ChatGPT, були наступні: найкраща для України промислова політика, складові промислової політики, етапи формування промислової політики тощо.

Аналіз відповідей ChatGPT продемонстрував, що штучний інтелект на сучасному етапі його розвитку, не дозволяє однозначно вирішувати фундаментальні проблеми людства, його роль на цей час – це виключно помічник. Також, доповідач звернув увагу, що наведені матеріали у відповідях можна розглядати виключно як квінтесенцію англомовних текстів, які відображають позицію мейнстріму.

"Індустрія 5.0: у пошуку резилієнтності" та "Промислова політика України з позицій ChatGPT"У роботі семінару за змішаним форматом (on- та offline) взяли участь близько 40 науковців, включаючи докторантів та аспірантів інституту. В дискусії приймали активну участь академік НАН України О.І. Амоша , член-кореспондент НАН України Ю.С. Залознова, доктори економічних наук О.С. Вишневський, В.І. Ляшенко, Д.Ю. Череватський, Ю.М. Харазішвілі, І.Ю. Підоричева, В.П. Антонюк, кандидати економічних наук О.В. Лях, Л.О. Збаразська, О.А. Богуцька, Я.М. Шуміло та інші учасники семінару.