Обговорення результатів експертного опитування з аналізу загроз національній безпеці у сфері внутрішньої політики

Обговорення результатів експертного опитування з аналізу загроз національній безпеці у сфері внутрішньої політики

6 липня 2023 р. Національний інститут стратегічних досліджень при Президентові України провів круглий стіл, присвячений обговоренню результатів експертного опитування з аналізу загроз національній безпеці у сфері внутрішньої політики.

Доктор економічних наук, професор, заступник директора ІЕП НАН України Ольга Новікова була запрошена прийняти участь у цьому круглому столі, який проводив Центр внутрішньо політичних досліджень НІСД в межах реалізації проекту «Аналіз загроз національній безпеці у сфері внутрішньої політики». О. Новікова була залучена до експертного опитування як експерт. В своєму виступі вона визначила, що була дуже непроста анкета. Був використаний метод Delphi (делфі) для прогнозування та формування відповідних стратегій у воєнний час та при повоєнному відновленні. Анкета вимагала від експерта визначити внутрішньополітичні загрози за сферами національної безпеки, а також найбільш вразливі з позиції дестабілізації РФ ситуації в Україні та кроки держави для мінімізації цих загроз.

Результати всього експертного опитування показали, що за більшістю позицій думка експерта була врахована. Одночасно виникли побажання, поради та рекомендації до результатів дослідження. О. Новікова вважає, що доцільно при розкритті питання «Втоми від війни» акцентувати увагу на формування умов та можливостей для підвищення рівня резильєнтності людини.

При визначенні дестабілізаційного потенціалу та ймовірності реалізації внутрішньополітичних загроз експерт порадила зосередитись на стійкості суспільства і держави у структурі розділу «Соціально-економічна сфера», бо саме у цій сфері експерти визначили найбільший рівень загроз під час відбудови України. При визначенні кроків Української держави для мінімізації рівня внутрішньополітичних загроз не враховано їх місце в чинний системі правового поля України, тому доцільно адресно розподілити і вказати де їх необхідно врахувати. Це, перш за все, законодавство про національну безпеку. Необхідно внести зміни та доповнення до Закону України «Про національну безпеку України», до Стратегії національної безпеки України, Стратегії інформаційної безпеки, Стратегії економічної безпеки, Стратегії громадської безпеки та цивільного захисту, Стратегії людського розвитку, формування Плану з плану дій з реалізації Концепції забезпечення національної системи стійкості, а також ж проекту Української Доктрини, яка зараз формується за ініціативою Президента України на пленарному засіданні ВРУ з нагоди 27 річниці Конституції України.