Рекуперація теплової енергії при роботі центрів обробки даних
Центри обробки даних (data center, ЦОД) на тлі цифровізації усе більше стають символом сучасності. Станом на початок 2024 р. у світі функціонувало близько 8000 центрів, серед яких 1000 – гіпервеликі на кшталт тих, що належать Amazon, Microsoft і Google. У Києві знаходиться близько десяти дата-центрів, які розрізняються за рівнями складності та надійності.
Пересічна страхова компанія зі штатом 100 працівників протягом року генерує обсяг цифрових матеріалів, зберігання яких в дата-центрі обумовлює вуглецевий слід (carbon footprint), як шість авіаційних перельотів з Лондону до Нью-Йорку. Тому саме енергетична ефективність – запорука успіху існування ЦОДів.
Розміщений у блозі контент під авторством академіка НАН України, д.е.н., проф. Амоши О.І., д.е.н., ст.н.с. Череватського Д.Ю., д.т.н., проф. Вольчина І.А. та Мишанова А.Ю. присвячено перспективам застосування на ЦОД новітніх кріогенних технологій, які не тільки забезпечують нормалізацію температурних режимів роботи серверів, а й дозволяють переробляти теплоенергетичні відходи на електроенергію. Наведено дані прогнозів з економічної ефективності інноваційних систем.