Семінар аспірантів Інституту економіки промисловості НАН України
26.06.23 р. відбувся семінар для аспірантів Інституту економіки промисловості НАН України під керівництвом д.е.н., завідувачки сектору проблем інноваційно-інвестиційного розвитку промисловості Ірини Підоричевої. На семінарі була представлена доповідь на тему: ««Дилема інновацій»: як перетворити ідею в інноваційну діяльність», підготовлена д.е.н. Іриною Підоричевою.
У доповіді було розглянуто одну з найскладніших проблем, з якою стикаються держави, підприємства, винахідники, – як перетворити ідею на практичну інноваційну діяльність? Проблему, яку автор доповіді позначила як «дилему інновацій».
Ірина Підоричева у своєму виступі порушила важливі питання: Чому одним винахідникам вдається перетворити свою розробку в інновацію, а іншим ні? Чому один бізнес перебуває у виграшному положенні, а інший відстає? Чому в одних регіонах відбувається «інноваційний бум», а інші «дрімають»? Чому політичні інструменти, програми, заходи настільки обмежені, коли йдеться про інновації? Протягом лекції доповідачка міркувала на тему «дилеми інновацій» і відповідала на зазначені питання.
Доповідачкою розглянуто приклади, по-перше, успішних інноваційних долин і відстаючих за рівнем інноваційного розвитку регіонів світу, по-друге, компаній, які завдяки безперервним дослідженням і розробкам, інноваційній діяльності завоювали та утримують відповідні ринкові ніші, а також тих, що збанкрутували через те, що вчасно не усвідомити межу технологічних можливостей.
У доповіді авторка приділила належну увагу класичним працям з питань інновацій, теорії інновацій Й. Шумпетера, основоположним її положенням. Вона акцентувала увагу на сутності поняття «інновація», її відмінностях від новації, розглянула ключові властивості інновацій та сучасних інноваційних процесів.
У заключній частині семінару учасники поставили доповідачці низку питань та отримали вичерпні відповіді. В дискусії взяли участь д.е.н. Данило Череватський, к.е.н. Мирослава Солдак, к.е.н. Олександр Лях, к.е.н. Ольга Богуцька, аспіранти А. Баш, В. Баш, Є. Луньов та інші.