Стаття біолога Кирила Пиршева «Чистота вдома в умовах епідемії»

Стаття біолога Кирила Пиршева «Чистота вдома в умовах епідемії»

Відповідно до розпорядження  «Про заходи щодо організації роботи інституту
та запровадження режиму праці з віддаленим доступом на період карантину» №2 від 18 березня 2020 р. відповідальність за дотримання санітарно-епідемічних норм на місці виконання роботи на дому покладено на працівника.
26 березня 2020 року на сайті інформаційно-освітньої платформи «Medium» було опубліковано статтю наукового співробітника відділу нейрохімії Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України кандидата біологічних наук Кирила Пиршева, присвячену домашній дезинфекції в умовах епідемії.

Автор статті зазначає: «Так трапилось, що за останні дні в мене декілька разів запитали про дезінфекцію поверхонь та всього того, що потрапляє в квартиру. Думаю, що принцип і необхідність такої дезінфекції можна розглянути на прикладі роботи зі стерильним ламінаром (laminar hood), в якому проводяться маніпуляції з клітинними лініями. Основна ідея полягає в тому, що все, що потрапляє всередину ламінару має бути стерилізованим, інакше через патогенну флору на експериментах можна поставити хрест. Що є той самий ламінар? Він чимось нагадує сервант з алкоголем за формою, але коштує набагато дорожче, має своє освітлення, потоки повітря для розділення зовнішнього і внутрішнього середовища, розетки, підведений газ, а інколи і ультрафіолетову лампу.

Щось таки є спільне з квартирою, так? Так от, там все має бути чисто! З чого почати? Я почав з того, що зайшов на сайт центру контролю та запобіганню захворювань (Centers for Disease Control and Prevention), де і знайшов всю необхідну інформацію.

Однак, відповідно до порад ВООЗ (та здорового глузду), варто наголосити, що використання спирту чи хлорвмісних сполук повинно відбуватися у виключно контрольованих умовах та концентраціях. Не можна змішувати миючі засоби різного складу! Тож тепер варто поговорити про саме прибирання. У квартирі, як і в ламінарі, має бути чисто. Оскільки методи базової дезінфекції дещо відрізняються, то я зосереджуся на тих, які підходять для квартир (всі маніпуляції радять робити в латексних рукавичках):

(1) Часте вологе прибирання із використанням мильних розчинів. В першу чергу варто звернути увагу на поверхні, яких часто торкаєтесь: столи, дверні ручки, вимикачі світла, стільці, телефони, клавіатури, туалети, крани, мийки тощо;

(2) Дезінфекція в першу чергу має сенс, коли вдома хтось хворіє, або в громадських місцях/офісах, де важко відслідкувати носіїв інфекції. Ніколи не змішуйте різні типи відбілювачів чи дезинфікуючих засобів. Провітрюйте приміщення! Використовуйте розведені побутові відбілювальні розчини (на основі хлору), якщо це не пошкодить  поверхню. Переконайтеся, що не минув термін придатності продукту. Свіжий побутовий відбілювач буде ефективним проти коронавірусів при правильному розведенні (5 столових ложок (1/3 склянки) сухого відбілювача на основі хлору на галон води (3,78 літрів), але є рідкі з відповідною інструкцією на упаковці). Обов’язково читайте інструкцію на упаковці. Цей тип чистки підходить для підлоги, особливо в місцях скупчення (чи великого потоку) людей, наприклад під’їздах, тамбурах тощо, де на взутті можна перенести все, що завгодно. Спиртові розчини з концентрацією більше 70%, враховуючи вартість, більше підходять для дезінфекції рук, мобільних телефонів, навушників, тощо».

Кирило Пиршев пояснює також як дезинфікувати те, що потрапляє додому з вулиці:  «Ми купуємо продукти харчування і заносимо їх до дому. А на них сидять підступні організми! Ну, припустимо, що запаковані продукти (в пластику, склі, металі) можна обробляти за принципом, який вище описаний для поверхонь вдома. Тобто або мити водою з милом, або дезінфікувати за допомогою 70% спирту. А як бути із яблуками чи помідорами? На сторінці Міністерства сільського господарства США у розділі найбільш поширених запитань про коронавірус позначено: «Нам наразі невідомі жодні повідомлення про захворювання людей, які дозволяють припустити, що COVID-19 може передаватися харчовими продуктами або упаковками для харчових продуктів». Тим не менш, далі в статті є дуже розумне зауваження: навіть якщо немає підстав вважати, що ваші томати вкриті коронавірусом, також нема підстав не мити все, що ви приносите до дому. Окрім того я скажу, що при цьому варто забезпечити умови миття, коли бризки з брудних овочів та фруктів не будуть вкривати чистий посуд та кухонні поверхні загалом. Завдання помити все таким чином, щоб не зробити гірше, поширюючи бруд, який відлітатиме з поверхні продуктів під напором води. Використовуйте рукавички та не торкайтеся обличчя!».

Наостанок автор зауважує: «Хочу наголосити, що більшість з цих пунктів є рутинними та бажаними для застосування у звичайних умовах без пандемії: часте вологе прибирання, провітрювання приміщень, миття фруктів, овочів та інших продуктів харчування (включно з їх упаковками), знезараження поверхні телефону. Не забувайте мити руки та менше торкайтесь обличчя. Намагайтеся обмежити контакти з іншими людьми, а якщо вже немає іншого виходу, то носіть маску. Ні, не для того, щоб не заразитися, а для того, щоб не передати щось іншим (в січні в Китаї було 86% незадокументованих випадків інфікування коронавірусом, які відповідальні за 79% подальшої передачі інфекції). Ми наразі відповідальні не тільки за себе, але й за оточуючих, бо тільки максимальне зниження швидкості розповсюдження вірусу може врятувати здоров’я наших близьких і нас самих».

Ознайомитися з повним текстом статті