Відбулось засідання Відділення економіки Президії НАНУ з представленням заключного звіту за темою «Формування збалансованого соціально-трудового розвитку в умовах цифрових трансформацій»
Інформація про заключний звіт за прикладною темою на відомче замовлення «Формування збалансованого соціально-трудового розвитку в умовах цифрових трансформацій» (№ ДР – 0121U114674), яка виконувалася з січня 2022 р. по червень 2024 р. в Інституті економіки промисловості НАН України під керівництвом доктора економічних наук, професора Новікової Ольги Федорівни.
11 липня 2024 року відбулося засідання Бюро Відділення економіки НАН України, де серед 9 запланованих до розгляду питань була доповідь про результати виконання науково-дослідної роботи (НДР) її керівника – д.е.н., проф. О.Ф. Новікової. Спрямованість дослідження була зорієнтована на подолання дисбалансів, мінімізацію їх негативних наслідків в період повномасштабної війни, збалансуванню інтересів сторін соціально-трудових відносин та підвищенню якості державного управління у сфері праці в нинішніх надскладних умовах.
Схвально були сприйняті членами Бюро Відділення економіки НАН України результати НДР з визначення перешкод, ризиків та небезпек, руйнівних наслідків повномасштабного вторгнення для економіки України, її соціально-трудової сфери. Автори дослідження певною мірою заповнили інформаційний, науково-методичний вакуум, розробивши методику оцінки втрат і дисбалансів у соціально-трудовій сфері в умовах збройного протистояння й воєнного стану. Ця методика має особливу цінність, є затребуваною часом, інноваційною, бо надала необхідний інформаційно-аналітичний зріз, який дозволяє визначити втрати і дисбаланси соціально-трудової сфери в умовах війни для своєчасного на них реагування. В Звіті представлено ціннісний вимір ставлення до праці в українському суспільстві, розкрито національні переваги ціннісної конкурентоспроможності при формуванні умов безпечного й стійкого соціально-трудового розвитку. Розкрито можливості відновлення людського капіталу в контексті вимог забезпечення стійкості (резильєнтності) вітчизняної соціально-трудової сфери.
Певним науковим здобутком у сфері національної безпеки було визнано систематизацію загроз національній безпеці у соціально-трудовій сфері, які було розмежовано за мирних часів та з врахуванням зовнішніх ризиків та небезпек, пов’язаних з війною. Суттєвим доповненням до цього було визначення і систематизація причин невмотивованості та неспроможності державного управління долати перешкоди і загрози у соціально-трудовій сфері.
Академік НАН України В.М. Геєць акцентував увагу на теоретичних питаннях та підставах для подолання розбалансованості соціально-трудового розвитку. Відповідь О.Ф. Новікової базувалась на розробках вітчизняних вчених, які плідно опрацьовували реалізацію концептуальних та стратегічних засад національної системи стійкості (Пірожков С.І., Лібанова Е.М., Хамітов Н.П., Гриценко А.А. тощо). Обґрунтування відповідей О.Ф. Новікової щодо змісту поняття стійкості соціально-трудової сфери, стійкості соціально-трудових відносин, стійкості робочої сили було сприйнято фаховою аудиторією позитивно.
Вся змістовна композиція доповіді була побудована на збалансованості завдань дослідження з його результатами, на розкритті наукової новизни, відповідності наукових результатів викликам часу. Для більш детального розкриття результатів НДР презентаційний матеріал доповіді містив за кожним завданням результати його виконання (посилання на презентацію)
Кількісна оцінка результатів роботи, яка виконувалась за 2,5 роки, визнана високою: надіслано до органів і структур влади, профільних організацій 9 наукових доповідей, 14 науково-доповідних записок; опубліковано 7 монографій та розділів у колективних монографіях, 54 наукові статті, 10 публікацій в іноземних виданнях, 6 статей у виданнях, які індексуються базами даних Web of Science та Scopus, 73 тез доповідей на міжнародних та всеукраїнських конференціях. Активною була участь розробників теми в оцінці законопроектів України та підготовці експертних висновків, які були спрямовані на удосконалення трудового законодавства, захист трудових прав працюючих тощо.
Результати дослідження мають широкий спектр використання в практиці державного управління. Протягом виконання НДР надійшло 18 листів-впроваджень від Мінекономіки України, Міносвіти і науки України, Ради національної безпеки і оборони України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Національної тристоронньої соціально-економічної ради та інших профільних державних й недержавних структур.