Форум «Три роки внутрішнього переміщення: виклики та вдалі практики інтеграції»

Форум «Три роки внутрішнього переміщення: виклики та вдалі практики інтеграції»

19-20 жовтня 2017 р. у м. Київ відбувся форум «Три роки внутрішнього переміщення: виклики та вдалі практики інтеграції», у якому прийняли участь співробітники ІЕП НАН України д.е.н., професор Новікова О.Ф., к.с.н. Панькова О.В.
Форум проводився з нагоди триріччя прийняття Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», та з метою обговорення проекту «Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року», розробленої МТОТ.
Форум спрямований на обмін інформацією та надихаючим досвідом учасників, сприяння мережуванню внутрішньо переміщених осіб, організацій, які з ними працюють, та різних зацікавлених сторін, що впроваджують політику та практики, спрямовані на інтеграцію переселенців у приймаючі громади.
У Форумі взяли участь близько 100 представників міжнародних та національних організацій та установ, керівники органів влади, що працюють з внутрішньо переміщеними особами з 13 областей України.

З привітальним словом до учасників звернулись:
Шигекі Сумі, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні, Київ
Верена Тейлор, Директор Офісу Директорату програм, Рада Європи, Страсбург
Вадим Черниш, Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Київ  

Під час  відкриття форуму директор Офісу Директорату програм Ради Європи Верена Тейлор позитивно відзначила зусилля українського Уряду, спрямовані на подолання наслідків внутрішньо переміщення і зауважила, що залишається ще багато невирішених питань в частині реалізації та захисту прав внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок конфлікту на сході України.
Основні проблеми, з якими стикається більшість переселенців – відсутність достатніх засобів до існування та невизначеність житлових перспектив. В результаті переміщення внутрішньо переміщені особи зіштовхуються з труднощами в реалізації своїх прав  щодо реєстрації як переселенця, відновлення втрачених документів, що посвідчують особу, доступу до житла, придатного для проживання, захисту прав власності, відновлення засобів до існування, реалізації виборчих прав,  доступу до інформації.
Впродовж року фахівці МТОТ спільно з Радою Європи, народними депутатами та громадськими організаціями в рамках створеної Робочої групи працювали над пропозиціями щодо вдосконалення національного законодавства в частині реалізації та захисту прав внутрішньо переміщених осіб за п’ятьма напрямками, серед яких, зокрема, вирішення проблем із житлом, реєстрація та виборчі права ВПО, тощо.

«Ми знаємо, що найболючішою проблемою для переселенців є житло. В проекті на наступний рік є дві програми – кредитна, на 36 млн грн, яку реалізовує Мінрегіонбуд  через Фонд молодіжного житла, друга – наше Міністерство вперше за три роки домоглося виділення державної субвенції  через зміни до державного бюджету, в розмірі 15 млн грн для Донецької та Луганської  областей на реалізацію проектів, в тому числі, надання тимчасового житла переселенцям, найбільша кількість яких проживає саме в цих регіонах. Крім цього, Міністерство веде переговори з KFW щодо надання коштів для кредитів на житло для ВПО. Ми постійно ведемо переговори з урядами різних країн і наголошуємо, що першочерговою проблемою внутрішньо переміщених осіб є саме проблема житла. Нова стратегія, розроблена МТОТ  дає напрямок, за яким рухатися в цьому питанні.», – зазначив під час виступу Міністр Вадим Черниш.
Слід також нагадати, що МТОТ спільно з Світовим Банком реалізовує проект для допомоги ВПО на 54 млн грн. в чотирьох східних та південних областях. За результатами відбору для подальшої реалізації обрані проекти в Запоріжжі, Миколаєві, Кривому Розі, Куп’янську, Харківської області, Кам’янському, Дніпропертовської області.

В рамках дводенного форуму «Три роки внутрішнього переміщення: виклики та вдалі практики інтеграції» організованого офісом Ради Європи в Україні спільно з Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, МТОТ було презентовано нову Стратегію інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року.
Стратегія готується на заміну Комплексної державної цільової програми щодо підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в інші регіони України, на період до 2017 року.
“Ситуація, яка склалася сьогодні, має бути змінена. Ми маємо розробити нові підходи які будуть реалізовані протягом наступних кількох років. Саме на це і спрямована Стратегія. Вона покликана вирішити проблемні питання, які виникли внаслідок внутрішнього переміщення та створити ефективні інструменти державного управління для цього. Також будуть запроваджені довгострокові рішення при формуванні державної політики щодо внутрішнього переміщення. Вони базуватимуться на керівних принципах ООН щодо внутрішнього переміщення, стандартах Комітету Ради Європи, рекомендаціях Європейського Союзу та інших міжнародних документах. Головною метою цієї стратегії є подолання проблем внутрішнього переміщення та підвищення незалежності ВПО з урахуванням інтересів приймаючих громад”, – заявила під час презентації начальник Управління з питань ВПО та гуманітарного співробітництва Ірина Калупаха.
В ході форуму представники громадськості також мають можливість опрацювати проект Стратегії та надати свої пропозиції, які будуть враховані Міністерством при підготовці кінцевого варіанту документу.