Національне укорінення промислового виробництва

Національне укорінення промислового виробництва

25 травня 2023 року в Інституті економіки промисловості НАН України відбувся черговий міждисциплінарний науково-методичний семінар під керівництвом д.е.н. Олександра Вишневського, на якому була заслухана доповідь щодо національно укоріненого промислового виробництва, підготовлена д.е.н. Данилом Череватським (співавтор академік НАН України Олександр Амоша; за участю аспірантів Віталія Баша та Оксани Бойко).

Доповідь підготовлено в рамках проєкту «Формування засад національно укоріненої стійкості та безпеки економічного розвитку України в умовах гібридної системи «мир-війна».

Сучасна вітчизняна система промислового виробництва, яка характерна домінуванням підприємств гірничо-металургійного комплексу, через наслідки повномасштабних воєнних дій знаходиться в стані глибокої кризи, багато потужних підприємств на широких теренах зруйновано, блокада портів призвела до ускладнення логістики. Потрібні, як відзначив доповідач, нетрадиційні заходи щодо забезпечення національно укоріненої стійкості та безпеки повоєнного розвитку України в умовах гібридної системи «мир-війна».

За теорією трьохсекторної структури економіки (видобувной/аграрний, переробний, сервісний сектори) лише переробне господарювання здатне забезпечити стрімкий економічний розвиток. Як вважає Д. Череватський, Україна, яка прагне швидкого розвитку в умовах жорстких інвестиційних та екологічних обмежень, має інтенсифікувати так звану бриколажну економіку, що спирається на доступні матеріали і ресурси, перш за все накопичені десятиліттями відходи виробництва і матеріали руйнації комунальних і промислових фонів. Другою рушійною силою відродження економіки країни повинен стати розвиток інфраструктури життя та виробництва до європейського рівня.

У роботі семінару за змішаним форматом (on- та offline) взяли участь 32 науковця. У ході жвавої дискусії думками поділилися академік НАН України О.І. Амоша, чл.-кор. НАН України Ю.С. Залознова, доктори економічних наук О.С. Вишневський, В.І. Ляшенко, М.В. Мельникова, О.Ф. Новікова та інші учасники слухання.