Відбувся міждисциплінарний науково-методичний семінар

Відбувся щотижневий семінар аспірантів Інституту

11.09.2023 р. після літньої перерви було відновлено діяльність щотижневого семінару аспірантів Інституту економіки промисловості НАН України під керівництвом д.е.н., ст. досл. Олександра Вишневського.

Дискусія на семінарі відбувалась навколо ключового питання: «Як вчасно захистити дисертаційну роботу?».

Олександр Вишневський озвучив чотири «омани», які супроводжують майже всіх дослідників-початківців:

  • Ми вважаємо, що часу ще багато. Але насправді час швидкоплинний, і щоб його ефективно використовувати, необхідно якісно планувати свою діяльність.
  • Ми думаємо, що прийде натхнення і наукова робота буде описана за лічені години. Але виконання дослідження – це щоденна кропітка праця, зокрема, збір та опрацювання матеріалів, які є фундаментом для натхнення і викладення вже авторської думки дослідника.

В цьому контексті можна згадати притчу. Прийшов аспірант до наукового керівника та спитав: «Чи довго чекати натхнення?». Науковий керівник відповів: «Якщо чекати, то довго».

  • Є думка, що все і всі повинні сприяти у проведенні, оформленні, оприлюдненні результатів нашого дослідження. Але, зазвичай, дуже важко переконати наукову спільноту, що саме ваше дослідження націлено на вирішення найактуальніших наукових проблем людства.
  • Існує судження, що зараз “важкі часи…” та “завтра буде більш слушний час…” для написання наукової роботи. Але дійсність показує інше: відкладаючи на потім невирішені справи, ми можемо до них не повернутися взагалі, тому що з плином часу у людини змінюються інтереси, з’являються нові обставини (війни, пандемії, зміна сімейного стану тощо).

Отже, для написання актуальної, якісної, корисної наукової роботи, поданої і захищеної вчасно, відповідно до погоджених термінів в індивідуальних планах та загалом плідної і ефективної наукової діяльності, необхідно уникати пастки розглянутих вище “оман”.

Також, д.е.н. О. Вишневський не лише акцентував увагу на ключових вимогах Постанови Кабінету Міністрів України №44 від 12 січня 2022 р., а також модерував обговорення наступних питань:

  • Чи розумію я визначення ключових слів, пов’язаних із дослідженням, які в першу чергу містяться у назві?
  • Який відсоток дисертаційного дослідження вже виконано?
  • Скільки публікацій вже надруковано?
  • Чи впевнений я у цінності одержаних результатів дослідження?
  • Чи розумію я в чому полягає наукова новизна одержаних результатів?

Жвава дискусія точилась навколо підходів до оцінки відсотка виконання дисертаційного дослідження. За підсумками обговорення в якості релевантних критеріїв визначено: (1) кількість готових підрозділів затвердженого плану дослідження; (2) кількість надрукованих статей та тез доповідей.

До роботи на семінарі за змішаним форматом (on- та offline) долучилися науковці і аспіранти ІЕП НАН України. В обговоренні брали участь доктори економічних наук: О. Вишневський, В. Ляшенко, Д. Череватський; аспіранти: Рустам Абдикєєв, Марина Божик, Антоніна Баш, Віталій Баш, Оксана Бойко, Тетяна Микитенко, Діана Чернух, Лев Луньов, Євген Луньов та інші аспіранти.

Корисна інформація. Розпочати своє сходження в науці можна через вступ до аспірантури Інституту. (Умови вступу в аспірантуру)

Матеріали підготовлено аспіранткою 1-ого року навчання Мариною Божик.